Avusturya’da yaşayan bireyler için ayrımcılığa karşı “Haklarımızı Biliyor muyuz?” kılavuz kitapçığı

Avusturya için “Haklarımızı Biliyor muyuz?” kılavuz kitapçığı
1 Ekim 2018
İnsan hakları evrensel bir değer ve dünyanın her yanında onun korunması için çaba göstermek, özellikle de başta ayrımcılık olmak üzere onun ihlalini beraberinde getiren olumsuz yaklaşım ve tutumların gittikçe yaygınlaştığı bir zamanda daha önemli hale geliyor.
Oysa her zaman, her yerde ve herkese karşı kullanabileceğimiz haklarımız var. Türkiye’de, Kanada’da veya Mozambik’te, nerede yaşarsak yaşayalım, insan haklarına sahibiz ve ona uyulmasını talep edebiliriz. Bunun için öncelikle insan veya vatandaş olarak sahip olduğumuz hakları bilmeye ihtiyacımız var. Çünkü çoğu kez insan haklarını bilmediği için mağdur olur. İtiraz edemez ve kendisine yapılan haksızlığa boyun eğer.
İşte bu kılavuz, tam da böyle bir tarihsel anda, Avrupa’da yükselen ve günümüzde özellikle yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve bunlarla bağlantılı ayrımcılık şeklinde görünürlük kazanan ihlallere karşı çözüm arayışının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Avusturya’da yaşayan ve insan haklarıyla ilgili daralan atmosferi orada da hisseden bireylerin haklarını ve hak arama mekanizmalarını anlatma ihtiyacına cevap vermeyi amaçlayan bu çalışma, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, Dr. Levent Korkut ve Dr. Faik Tanrıkulu tarafından hazırlandı.
Kılavuzu hazırlayan hocalardan Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, “Avusturya’nın konu alınması, küresel düzeyde daralan insan hakları ve demokratik standartlardaki düşüşün en fazla görüldüğü ülkenin Avusturya olduğu anlamına gelmiyor. Bu ülkenin seçilmesinde, Türkiye kökenli bireylerin, göçmen işçilerin ve dezavantajlı sosyal gruplardan insanların yoğun olarak yaşadığı diğer ülkelerle ilgili benzer nitelikte çalışmalar varlığını, bu ülke için bu nitelikte bir çalışmanın yapılmamış olması durumunu göz önüne aldık. Onlar arasında bir boşluğu gidereceğini düşündük” şeklinde değerlendirme yaptı.
Türkçe ve Almanca versiyonlarıyla raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*